EKONOM Příbram spol. s r.o.
Obecnická 361
261 01  Příbram IV

Prodej nových vozidel:
Telefon: 318 493 061
Mobil: 602 385 818
E-mail

Po - Pá: 8:00 - 17:00

Servis a prodej ND:
Telefon: 318 493 060
Mobil: 602 227 094
E-mail

Po - Pá: 7:30 - 17:00

 

Historie CNG

Pokud se řekne pohon na stlačený zemní plyn (CNG), těžko bychom hledali tradičnějšího výrobce osobních automobilů než je Fiat Chrysler Automobiles. Italský výrobce má totiž s tímto alternativním pohonem již více než dvacetileté zkušenosti.

Fiat představil svůj první sériově vyráběný vůz s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) již na podzim roku 1997 na frankfurtském autosalonu. Tehdy se jednalo o model Fiat Marea ve verzi BiPower s pohonnou jednotkou 1.6 Torque 16v schopnou spalovat jak zemní plyn, tak benzín. Poté následoval Fiat Multipla, který byl s tímto alternativním pohonem nabízen již od svého prvního uvedení na trh. Jako jediný doposud vyrobený model Fiat nabízel kromě verze BiPower s kombinovaným pohonem na benzín / zemní plyn i verzi BluePower, která byla schopna spalovat výhradně zemní plyn.

Postupem času uvedl Fiat pod názvem Natural Power (CNG) celou řadu dalších modelů s kombinovaným pohonem na zemní plyn / benzín. Program CNG je dnes jedním ze strategických směrů, kterými se automobilka ubírá.

Fiat totiž věří, že pohon na zemní plyn je v dnešní době nejvhodnější dostupnou technologií pro řešení problému znečištění ovzduší v hustě osídlených oblastech a přitom přináší i ekonomické výhody. Postoj automobilky je plně v souladu s Bílou knihou Evropské dopravní politiky vydanou Evropskou komisí, podle které by podíl stlačeného zemního plynu (CNG) v dopravě měl v roce 2020 představovat minimálně 10 %.

Dnes již nabízí Fiat Automobiles ekologický program Natural Power napříč celou svou modelovou řadou, díky čemuž je schopný uspokojit požadavky na mobilitu širokého spektra zákazníků.